Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BAŞÖRTÜSÜ

:: DUYURULAR

BAŞÖRTÜSÜ Empty BAŞÖRTÜSÜ

Mesaj  egitmen C.tesi 03 Tem. 2010, 11:58

Ahmet Hakan'ın Yorumu

Ne diyeyim
RADİKAL’in manşetinde “Kılıçdaroğlu: Başörtülü kızlar üniversiteye girmeli” cümlesini okuyunca...

Hemen oturup bir “helal olsun” yazısı patlatıverdim.

Sonra da...

Telefonumu, interneti falan kapatıp uzlete çekildim.

Oysa söz konusu Kemal Bey’di ve benim temkinli davranmam gerekirdi.

O Kemal Bey değil miydi, Onur Öymen’in Dersim’in bombalanmasını örnek göstermesine önce “Dur bakalım ahbap... Bize Dersimli derler...” diye efelenen ama sonra zoru görünce anında tornistan eden?

O Kemal Bey değil miydi, Güneydoğu kentlerinden birinde “genel af” diyen, sonra yine zoru görünce çark eden?

Kısacası...

Hata benimdi, günah benimdi, suç benimdi.

* * *

İşin detaylarına girmeyeceğim.

“Öyle demedim, böyle dedim” gibi, “Söylediğim o anlama gelmezdi” gibi mırın kırınlarla uğraşacak mecalim yok.

Sonuçta olan şudur:

Kemal Kılıçdaroğlu, aslında “Üniversitelerde türban özgür olmalı” diye düşünürken, bunu bir türlü ifade edememektedir.

Neden?

Çünkü parti tabanının türbana kıl olduğunu bilmektedir ve gelebilecek tepkilerden çekinmektedir.

AK Parti tabanı da Avrupa Birliği’ne acayip kıldı... Ama Tayyip Erdoğan liderlik yapıp o tabanı değiştirip dönüştürdü.

Liderlik böyle bir şey değil midir?

Tabanının saçma bulduğun duyarlılığına esir mi olacaksın, yoksa tabanını dönüştürecek misin?

* * *

Tamam laiklik konusunda duyarlı ol, tamam kamusal alan tartışmasını yap, tamam türban nereye girer nereye girmez meselelerine dal...

Bir sakıncası yok.

Ama insaf!

Söz konusu olan üniversite... Özgürlüğün harman olduğu yer... Burada da mı yasak taraftarlığı yapacaksın?

Başlarında örtü yok diye en radikal erkeklere bile geçit veriyorsun da, sıra kadınlara gelince mi “Dur bakalım” diyeceksin?

Memleket değişmiş, eski tezler demode olmuş, yeni bir durum ortaya çıkmış. Cumhurbaşkanı’nın eşi türbanlı, Başbakan’ın eşi türbanlı...

Ve sen zerre kadar değişmeyip 25 yıllık ezberi mi tekrarlayacaksın?

Ve her şeyden önemlisi...

Sen daha “Üniversitede türban özgür olmalı” cümlesini özgürce söylemekten aciz isen, neyi söyleyebilirsin ki?

Hürriyet
Bu makale toplam 119 defa okunmuştur.

YORUMLAR
egitmen
egitmen
Ballık Sevdalısı
Ballık Sevdalısı

Erkek Mesaj Sayısı : 100
İş/Hobiler : eğitim
Kimim:Lakap/Sülale : ulusoy

:: DUYURULAR